امــروز: شنبــه 29 تیر 98
کاربــران آنلاین: 913 | نسخه: 1030 (1398/04/09)
ورود کــاربــران
نام کاربری مشمولین کدملی می باشد
نام کاربری:    
رمز عبور:
عبارت فوق را در کادر ذیل وارد نمائید

هنوز عضو نشده اید؟ عضویت در سامانه
رمز را فراموش کرده اید؟ بازیابی رمز
نماد اعتماد الکترونیک
صفـحات عمـومی | انواع برنامه های آموزش مداوم:

http://muk.ac.irانواع برنامه های آموزش مداوم:

• آموزش مداوم كليه فعاليتهاي بعد از فارغ التحصيلي جهت حفظ مهارتهاي كسب شده و ارتقاء كيفي و كمي و آموختن مطالب و مهارتهاي جديد علمي مي باشد كه در خصوص جامعه پزشكي مي تواند منجر به ارتقاء كيفي و كمي ارائه خدمات بهداشتي درماني جامعه گردد.

برنامه هاي آموزش مداوم از 5 نوع فعاليت زير تشكيل مي شود :

1) سمينار ، كنگره ، كارگاه ,كنفرانس

2) دوره هاي آموزشي كوتاه مدت حرفه اي

3) برنامه هاي مدون

4) فعاليتهاي آموزشي و پژوهشي

5) خودآموزي

 نوع اول :• همایش ( کنگره )

گردهمايي رسمي متشكل از متخصصين و افراد با تجربه كه در آن نتايج تحقيقات و پژوهشهاي انجام شده در موضوع علمي مشخص به صورت مقاله , سخنراني و پوستر ارائه شده و به شكل دوره اي از 1 تا 5 سال يكبار تكرار مي گردد طول مدت كنگره ( 3) روز يا بيشتر است , براي برگزاري هر كنگره تشكيل تعدادي كميته تخصصي ضرورت دارد.

• همایش بین المللی ( کنگره بین المللی )

با حضور اساتيد و پژوهشگران بر جسته خارجي تشكيل مي گردد ( علاوه بر داشتن تعاريف همايش ملي ) حداقل 20% مقالات ارائه شده در همايش بين المللي حاصل تحقيقات و پژوهشهاي انجام شده در ساير كشورها است .

• هم اندیشی ( سمینار )

اجتماعات و گرد همائي كه هدف از تشكيل آن بيان تازه هاي علمي , مبادله تجربيات و تجديد اطلاعات درجهت چاره جويي و حل مشكلات حرفه اي شركت كنندگان است به صورت ارائه سخنراني , ميزگرد و جلسات پرسش و پاسخ اداره مي گردد. طول مدت آن حداقل 2 روز مي باشد.

• فراهم آیی ( کنفرانس )

نشستها و اجتماعاتي كه به منظور شور و بحث در يك زمينه خاص تشكيل مي گردد و در آن افراد نقطه نظرات خود را درباره مسائل و مشكلات مهم از طريق سخنراني , جلسات پرسش و پاسخ , ميز گرد و گزارش موارد جالب (Case Report) مطرح مي نمايند. اين نشستها مي تواند در طي يك روز يا به صورت جلسات دوره اي تشكيل گردد. چنانچه اين جلسات بصورت ادواري تشكيل شود به آن كنفرانس هاي دوره اي اطلاق مي شود.

• هم نشت ( سمپوزیوم )

به منظور آموزش مسائل علمي تخصصي و فوق تخصصي در باره موضوعي خاص به صورت سخنراني , كارگروهي , بحث و ارائه مقاله برگزار مي گردد در سمپوزيوم هر يك از سخنرانان در باره جنبه خاصي از موضوع به بحث مي پردازند, مخاطبين هم نشست افراد متخصص و صاحبنظـــر مي باشند. طول مدت سمپوزيوم معمولآ (1) روز است .

• کارگاه

برنامه اي است كه جهت تقويت مهارت هاي حرفه اي شركت كنندگان برگزارمي گردد. و در گروههاي كوچك جهت تبادل انديشه ها , تجربيات و ديدگاهها , شركت كنندگان به شور و مشورت مي پردازند و معمولآ در چند روز و حداكثر تا يكهفته تشكيل مي گردد.

 نوع دوم :• دوره آموزشی کوتاه مدت حرفه ای

برنامه اي است كه هدف از برگزاري آن آموزش مهارتهاي جديد و تقويت مهارتهاي حرفه اي قبلي ميباشد و حداقل يك دوم ساعات دوره بصورت باليني و عملي برگزار ميگردد.

 نوع سوم :• برنامه مدون

برنامه اي كه با اهداف يادآوري آموخته هاي صحيح قبلي ، افزايش مهارتهاي علمي در تشخيص ، درمان و پيشگيري از بيماريهاي بر مبناي اصول علمي ذكر شده در كتب رسمي دانشگاهي (بايدهاي يادگيري كتاب Text هر رشته ) جهت شاغلين مراكز غير آموزشي و پژوهشي توسط كميته هاي تخصصي ويژه در اداره كل آموزش مداوم جامعه پزشكي در رشته مربوطه تدوين گرديده است و جهت حل مشكلات حرفه اي فراگيران در گروههاي كوچك با تكيه بر اجراي برنامه به شكل پانل – پرسش و پاسخ – گزارش موارد جالب (Case Report) – بازديد – كار عملي – پخش فيلم هاي آموزشي و… مي باشد. ساعات مفيد برگزاري برنامه مي بايستي 25 ساعت باشد ( 1 ساعت 1 امتياز 25 ساعت 25 امتياز)

 نوع چهارم :• فعالیت آموزشی و پژوهشی

مقدار امتيازي كه بر اساس آئين نامه نحوه تخصيص امتياز به فعاليت هاي آموزشي و پژوهشي به مشمولين قانون آموزش مداوم تعلق مي گيــرد بعنـوان فـعالـيت آموزشي و پژوهشي محسوب مي گردد.

 نوع پنجم :• خود آموزی

خودآموزي كه نوع پنجم برنامه هاي آموزش مداوم مي باشد فرآيندي است آموزشي كه در آن يادگيرنده و ياددهنده يكي است در اين فرآيند اهداف , موضوعات و محتواي يادگيري و شيوه آن براي ياد گيرنده روشن مي باشد. يادگيرنده در انتخاب زمان آموزش , فضاي آموزش , وسايل كمك آموزشي و برنامه ريزي آن آزادي و اختيار تام دارد. ارزشيابي خودآموزي مي تواند توسط يادگيرنده و يا هر فردي كه به موضوع يادگيري و فرآيند و اهداف آن آشناست انجام پذيرد.